Introducing our latest 3D printer, equipped with advanced features to elevate your printing experience. With a large 7.9-inch 4K monochrome screen, it can handle bigger printing tasks efficiently. The self-developed integral light source ensures stronger and more uniform lighting for precise prints. Enjoy intelligent control with a vast model library, cloud-based slicing, and one-click printing from anywhere. The high stability dual-rail Z-axis provides micrometer-level precision, improving printing success rate. Navigate effortlessly with the 5-inch HD touch screen, featuring a user-friendly interface, online model preview, and easy slicing. Powered by a high-performance motherboard, it effortlessly handles complex models and intricate supports. Experience the future of 3D printing with our advanced technology and seamless design.
| Basic Parameters | |
| Model Name | Mofar-ONE PLUS |
| Build Size | 172*102*160mm (L×W ×H) |
| XY Axis Resolution | 4320*2560 |
| XY Axis Accuracy | 0.04mm |
| Print Speed | 1-4 s/ layer |
| Layer Thickness | 0.01-0.2mm |
| Touch Screen | 5 inch touch screen |
| Light Source Type | Integral Light Source(wavelength 405nm) |
| Rated Voltage | 100-240V~,50/60Hz |
| Rated Power | 100W |
| Machine Size | 236*243*418 mm |
| Package Size | 310*300*530mm |
| Net Weight | 6.8KG |
| Gross Weight | 8.6KG |
| Print Method | USB Disk/Online/WiFi |
| Language | 中文/ English/ Español/ Deutsch/ Français/ Русский/ Polski/ Italiano/ Türkçe/Nederlands/Português/日本語/한국어 |
| Operation System | Win7/Win8/Win 10 64bit, Mac system(32-bit is not supported) |
| Compatible Resin | Common rigid photosensitive ,Standard resin ,High hardness ,High toughness ,Dental model resin |






