Introducing our latest 3D printer, designed to elevate your printing experience. With a self-developed integral light source boasting over 80% uniformity, expect precise prints. The high-performance motherboard with an ARM Cortex-A53 processor ensures efficiency and accuracy. Enjoy large-scale printing with a spacious 192*120*200mm area. The 8.9-inch monochrome screen faithfully reproduces intricate details. Manage prints remotely with WiFi smart control. The 5-inch touch screen with an upgraded UI provides a user-friendly experience. Experience the future of 3D printing with our innovative technology.
| Basic Parameters | |
| Model Name | Mofar-LITE |
| Build Size | 192*120*200mm (L×W ×H) |
| XY Axis Resolution | 3840*2400 |
| XY Axis Accuracy | 0.05mm |
| Print Speed | 1-4 s/ layer |
| Layer Thickness | 0.01-0.2mm |
| Touch Screen | 5 inch touch screen |
| Light Source Type | Integral Light Source(wavelength 405nm) |
| Rated Voltage | 100-240Va.c,50/60Hz |
| Rated Power | 250W |
| Machine Size | 330*301*572mm |
| Package Size | 425*393*685mm |
| Net Weight | 10.6KG |
| Gross Weight | 13.5KG |
| Print Method | USB Disk |
| Language | 中文/ English/ Español/ Deutsch/ Français/ Русский/ Polski/ Italiano/ Türkçe/Nederlands/Português/日本語/한국어 |
| Operation System | Win7/Win8/Win 10 64bit, Mac system(32-bit is not supported) |
| Compatible Resin | Common rigid photosensitive ,Standard resin ,High hardness ,High toughness ,Dental model resin |






