Introducing our exceptional 3D printer, designed for convenience, safety, and superior performance. It’s ready-to-print with no leveling or assembly required. Enjoy remote monitoring via Wi-Fi and a high-definition camera. The door pause feature ensures added safety for beginners. With silent printing and a lightweight genius extruder, it offers a quiet and smooth printing experience. The fully enclosed cubic chassis ensures safety, stability, and superior print quality. Elevate your 3D printing journey with our exceptional product.
| Basic Parameters | |
| Model | Zumoon V1 Pro |
| Printing Size | 175*175*165 mm |
| Molding Tech | FDM |
| Nozzle Number | 1 |
| Slice Thickness | 0.1mm-0.4mm |
| Nozzle Diameter | Standard 0.4mm |
| Precision | ±0.1mm |
| Fliament | 1.75 mm PLA / ABS / PETG |
| File Format | STL / OBJ / AMF |
| File Transfer | Online/SD Card |
| slice Software | Cura/Repetier-Host/Simplify3D |
| Rated Voltage | 100-120Vac 200-240Vac 50/60Hz |
| Total Power | 150W |
| Bed Temp | ≤80℃ |
| Nozzle Temp | ≤250℃ |
| Ambient temperature | 10℃- 30℃ |
| Resume Print | Yes |
| Daul Z-Axis | Yes |
| Language | 中文/English |
| Operating System | Windows XP / Vista/ 7 / 10/ MAC / Linux |
| Printing Speed | ≤ 150 mm/s, normally between 30-60 mm/s |






