Introducing our advanced 3D printer, combining speed and reliability. With high-speed printing up to 250mm/s and a sturdy all-metal frame, it achieves a 100% success rate over 1000 hours. The “Elf” proximity extruder smoothly handles high-temperature printing at 300°C without clogs. Enjoy hassle-free operation with auto leveling and a user-friendly 4.3-inch touchscreen UI. Choose from three printing modes: SD card, Type-C connection, or optional WiFiBox for cloud printing. Elevate your printing experience with our cutting-edge 3D printer.
| Basic Parameters | |
| Model | Mofar-5 S1 |
| Printing Size | 220*220*280mm |
| Molding Tech | FDM |
| Nozzle Number | 1 |
| Slice Thickness | 0.1mm-0.4mm |
| Nozzle Diameter | Standard 0.4mm |
| Precision | ±0.1mm |
| Filament | 1.75mm PLA/PETG/ABS/TPU/PCIASA/HIPS |
| File Format | STL/OBJ/AMF |
| Working Mode | SD card/USB Type-c/Online |
| Slice Software | Cura/Repetier-Host/Simplifv3D |
| Rated Voltage | 100-120V/200-240V.ac 50/60Hz |
| Rated Power| | 350W |
| Bed Temp | ≤100℃ |
| Nozzle Temp | ≤300℃ |
| Language Selection | 中文/English/Deutsch/Italiano/Español/Français/Русский/Português/Türkçe |
| Operating System | WIN/XP/MAC/Linux/Vista |






