Introducing our groundbreaking Full-Color 3D Printer, designed to revolutionize your printing experience. With support for high-performance composite materials and over 10 million vibrant colors, this printer delivers stunning, lifelike prints. Experience unmatched versatility with the ability to simultaneously print with 7 different materials, allowing for customized properties and textures. Equipped with three sets of high-performance print heads featuring 3840 nozzles each, our printer ensures efficient and precise printing. Embrace the future of additive manufacturing with our Full-Color 3D Printer, offering exceptional performance and endless possibilities for professionals and enthusiasts alike.
| Basic Parameters | |
| Highest resolution | 600*600*1200dpi |
| Print head | 3 groups |
| Printing channel | 12 material channels |
| Number of nozzles | 3840 nozzles |
| Material configuration | 7 materials |
| Maximum forming size | 395*345*250mm |
| Forming platform specifications | 400*350*250mm |
| Printing effect | Full-color printing Transparent Solid Color Integration Printing Transparent printing voxel-level texture printing accuracy |
| Printing mode | Economy mode:30μm Specialized Texture mode:21μm |
| Machine configuration | |
| Physical dimension | 1170*860*1235mm |
| Machine weight | 670kg |
| Operating system | Win7 / Win8 / Win8.1 /Win10, 64 bit |
| Support format | STL/PLY/WRL/OBJ/WJP |
| Internet connection | LAN-TCP/IP |
| Power requirements | AC200-240V50-60Hz |
| Rated power | 1.2KW |
| Operating environment | Temperature: 20-30℃(64-77℉) Relative humidity: 40-80%(Non-condensing) |






