Introducing our advanced 3D printer, designed for exceptional performance and versatility. The “Elf” features a lightweight dual gear proximity extruder for precise positioning. With 16-point auto leveling and synchronized dual Z-axis, prints are smooth and of high quality. The PC spring steel print platform offers reliability and versatility. Enjoy a quiet printing experience with the 32-bit silent motherboard. Expand your creativity with built-in interfaces for laser engraving and LED lights. Elevate your 3D printing projects with our powerful and versatile printer.
| Basic Parameters | |
| Model | Mofar-3 S1 |
| Printing Size | 220*220*270mm |
| Molding Tech | FDM |
| Nozzle Number | 1 |
| Slice Thickness | 0.1mm-0.4mm |
| Nozzle Diameter | Standard 0.4mm |
| Precision | ±0.1mm |
| Filament | 1.75mm PLA/ TPU/ PETG/ ABS |
| File Format | STL/OBJ/AMF |
| Working Mode | USB Type-C/SD card|USB Type-C/SD卡 |
| Slice Software | Cura/Repetier-Host/Simplify 3D |
| Rated Voltage | 100-120V/200-240V.ac 50/60Hz |
| Rated Power | 350W |
| Bed Temp | ≤100℃ |
| Nozzle Temp | ≤260℃ |
| Language Selection | 中文/English |
| Operating System | WIN/XP/MAC/Linux/Vista |






